Metafora w Jelonce

Jelenia Góra to dosyć osobliwy przypadek. W latach 1975- 1998 była stolicą byłego województwa jeleniogórskiego, obecnie jest czwartym co do wielkości miastem Dolnego Śląska. Już z tych dwóch powodów należałoby od niej oczekiwać ciekawych zabytków, interesujących miejsc, klimatu.

Z tego co do tej pory widziałam muszę wysunąć wniosek, że miastem rządzą nieudolni idioci. Kiedyś to miasto tętniło życiem, dzisiaj zaczyna przypominać wymierającą ruinę. Zakłady, z których kiedyś Jelonka była dumna teraz straszną pustką, mały ryneczek, nieodrestaurowane kamieniczki. Pamiętam to miasto jako dumną stolicę, kwitnącą kulturą i turystyką. Wiele zostało z dawnej świetności i mam nadzieję, że się ktoś w końcu ocknie i zamiast narzekać na politykę i układy zacznie robić coś z miastem. A potencjał w nim drzemie ogromny…

Ale starczy tych pesymistycznych dywagacji. O metaforze miało być, a konkretniej o Metaforze. Zacząć muszę od tego, że jadąc do Jelonki chciałam poznać osobę, która mogłaby pokazać mi miasto, spotkać się na kawę i po prostu pogadać. Człowiek czuje się lepiej, gdy ma w perspektywie przyjazną duszę. Wykorzystałam do tego celu portal CouchSurfing. Nie będę się na razie nad tym projektem rozpisywała, w skrócie to takie miejsce, gdzie można nawiązać kontakt z osobami z całego świata poprzez użyczenie innych swojej „kanapy”, goszczenie u kogoś lub wspólne zwiedzanie. Zapisałam się do niego z ciekawości już kilka lat temu. Teraz postanowiłam z niego skorzystać. Napisałam do dwóch osób z zapytaniem czy po moim przyjeździe mogliby spotkać się ze mną np. na kawie. Jedna z osób odpowiedziała, że jest w rozjazdach i jeżeli między wyjazdami znajdzie czas to nie ma problemu. Na razie zostają nam maile. Druga dziewczyna była również za spotkaniem, zwłaszcza na swoim koncie ma już dwa wypady z ludźmi z CS (obcokrajowcami, którzy gościli w Polsce). No i po wielu perypetiach i zmianach terminu udało nam się spotkać w czwartek.

I tu właśnie można dostrzec specyfikę Jelonki. Większość lokali, która nie ma w swoim menu alkoholu np. Czekoladziarnia, do której chciałyśmy się wybrać, jest czynna do 19:00.W wakacje!!! Przywykłam do lokali we Wrocku, gdzie nawet najmniejsza knajpka czynna jest minimum do 22:00. No cóż, widocznie nie wszyscy chcą zarobić. Przecież od zawsze wiadomo, że nocne życie zaczyna się od 20:00, a już zdecydowanie w wakacje. Dobrze, że Rynek zapewnia trochę więcej możliwości.

Agnieszka zaproponowała lokal o nazwie „Metafora”. A dokładnie pub 7 restaurant 😉 Ale złego słowa nie powiem. Lokal klimatyczny, lekko romantyczny, przytulny, ciepły w wystroju, spokojny, z ogromną półką z książkami na ścianie. Zjadłam pyszną szarlotkę z lodami podaną na ogromnym szklanym talerzu i bardzo dobre Latte Macchiato, choć tej kawy nie da się zepsuć 😉

„Metafora” znajduje się w centrum Rynku, pod arkadami, nie sposób jej przegapić (ten jeleń!!!)

Lokal podzielony jest na dwie strefy. Najpierw usiadłyśmy w jednej, oddalonej od wejścia, pod ścianą ze skały ale okazała się częścią wydzieloną dla palaczy więc szybko się ewakuowałyśmy się na drugą stronę lokalu, po schodkach przy oknie. Uczciwie przyznam, że strefa dla palaczy jest ładniejsza ale niestety, dym tytoniowy to mój wróg!

Potem przesiadłyśmy się po prawej od baru. Na ścianie zdjęcia miasta i okolic, widok z okna na Rynek. Duży plus za strefę bezpłatnego internetu – można sobie buszować w internecie, przy dobrej kawce.

Miejsce godne polecenia. Obsługa profesjonalna, uprzejma, pomocna. Podczas naszej obecności nie znalazłam żadnego negatywu. Jedyny problem może stanowić brak wyraźnej informacji o wydzielonej strefie dla palaczy. No i mimo informacji o muzyce na żywo w czwartki, tej atrakcji nie było.

Podsumowując lokal bardzo fajny i zdecydowanie warty polecenia. Jeżeli ktoś będzie w Jelonce i chciałby odpocząć od tłumów i gwaru miejsce idealne 🙂 Przy okazji polecam swoje towarzystwo 😉

Fotki pochodzą z oficjalnej stronki pubu „Metafora”

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii obserwatorka, podróżniczka, Wszystkie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s